Miejscowości za granicą

Ciekawostki » Miejscowości za granicą

1. Cezariones – miejscowość na południu Francji, położona w regjonie Prowansja-Alpy, Lazurowe Wybrzeże.Jej mieszkańcy są nazywani: "świętymi Cezariones" (nazwa pochodzi od św. Cezarego z Arles), znajduje się w niej również kościół p.w. św. Cezarego wybudowany w latach 1714-22.

2. Saint-Cesaire - mała wioska włączona do miasta Nimes(Charente-Maritime, zach. część Francji). Znajduje się tam kościół p.w. Saint-Cesaire-Les-Nimes, w stylu romańskim z XI w. Ta miejscowość jest związana ze św. Cezarym z Arles.

3. Saint-Cesaire - miasto w Kanadzie w hrabstwie regionalnym Gminy Quebeku (od 1962r. jako miasto) a parafia p.w. św. Cezarego datuje się od 1833r.

4. San Cesareo – miasto we Włoszech, 14 140 mieszkańców położone 29 km. od Rzymu. Patronuje mu św. Cezary z Terraciny. Od 1990 ma prawa miejskie, 1050 r. wzniesiono kościół p.w. św. Cezarego.

5. San Cesario sul Panaro. - miasteczko w regionie Emilia-Romania, w prowincji Modena. Znajduje się tamBazylika San Cesario (św. Cezarego diakona męczennika) zbudowana w X w. w stylu romańskim, są także tam jego relikwie i żywy kult.

6. San Cesario di Lecce - czczony jest tam szczególnie św. Cezary z Terraciny. W kościele Najśw. Maryi Panny Pełnej Łaski znajduje się ołtarz jemu poświęcony i jego popiersie.

7. San Cesario de Appia - w mieście jest Bazylika św. Cezarego - diakona i męczennika.

8. Cezarea Filipowa - miasto w Zach. Syrii,  pobliżu góry Hermon, blisko źródła Jordanu (obecnie Banias). Herod Wielki wybudował w tym miejscu świątynię ku czci cezara Augusta Oktawiana, a syn Filip, zmienił nazwę z Paneas na Cezarea. Nazwano ją „Filipową”,by odróżnić ją od nadmorskiej. W okolicach Cezarei Filipowej Jezus zapytał swych uczniów, za kogo Go uważają ludzie (Mt 16,13-16). W niej był więziony 2 lata św. Paweł Apostoł, nawrócił się setnik Korneliusz wraz z rodziną (zob. Dz 10, 1-4).

9. Cezarea Palestyńska (Nadmorska) - historyczne miasto starożytne, położone w pobliżu współczesnej wioski Cezarei na wybrzeżu Morza Śródziemnego, koło Hajfy, Haderu w Izraelu. Swoją nazwę zawdzięcza Herodowi Wielkiemu, który nazwał ją na cześć cesarza Oktawiana Augusta. Była siedzibą prefekta Judei Poncjusza Piłata. W r.325 cesarz Konstantyn I Wielki ogłosił miasto chrześcijańskim, ze względu na wysoki poziom studiów teologicznych. Jest to także miejsce założenia szkoły teologicznej przez Orygenesa. Z niej pochodzi historyk bp. Euzebiusz z przydomkiem (z Cezarei).

10. Cezarea Mauretańska – obecnie Szarszal, miasto w północnej Algierii (ok. 24,5 tys. mieszk.). W starożytności było stolicą Królestwa Mauretani, a od 40 r. po. Chr. prowincją rzymską starożytnego biskupstwa, sięgająca II w.

11. Cezarea Kapadocka – obecnie Kayseri, miasto w środkowej Turcji położone na wysokości 1043 m. n.p.m., liczące ok. 700 tys. mieszk. W starożytności metropolia chrześcijańska, siedziba biskupa Bazylego Wielkiego (IV w.). Nazwę nadano w 17 r. po Chr. na cześć cezara Tyberiusza, była ona wówczas w obrębie prowincji rzymskiej.

12. Na Korsyce znajduje się kościół św. Cezarego.